LeczenieCelem leczenia jest przywrócenie drożności górnych dróg oddechowych, a tym samym likwidacja chrapania, przerw w oddychaniu (czyli bezdechów) i zapobieganie ich niebezpiecznym następstwom. Każdemu choremu ustala się indywidualny plan leczenia, a następnie podczas wizyt kontrolnych ocenia się jego skuteczność. Zawiera ono poniższe elementy:
Redukcja masy ciała i zmiana stylu życia a/ Obturacyjny bezdech senny najczęściej występuje u osób otyłych lub z nadwagą. Zmniejszenie masy ciała jest więc podstawą terapii. Zmniejszenie masy ciała nawet o 3 kg znacznie zmniejsza chrapanie. Uzyskanie trwałego spadku wagi może wymagać porady dietetyka, czasem leczenia farmakologicznego, a u osób z otyłością patologiczną nawet interwencji chirurgicznej (operacje bariatryczne) b/ Unikanie picia alkoholu 3-5 godzin przed snem. Nawet niewielkie ilości alkoholu powodują zmniejszenia napięcia mięśni i nasilenie bezdechów i chrapania. c/ Zaprzestanie palenia tytoniu d/ Zmiana pozycji ciała podczas snu; spanie na boku i brzuchu. Możemy to osiągnąć przez wszycie w plecy piżamy piłki do tenisa lub innej „przeszkody” między łopatkami uniemożliwiającej spanie na plecach. e/ Unikanie leków uspokajających i rozluźniających mięśnie, ich działanie daje efekt podobny jak spożycie alkoholu.
Aparaty CPAP Podstawową metodą leczenia bezdechu i chrapania jest stosowanie aparatów do wspomagania oddychania w czasie snu, zwanych czasem protezą powietrzną. Są to urządzenia udrażniające górne drogi oddechowe poprzez wytwarzanie „poduszki powietrznej”, co zapobiega zapadaniu się ścian gardła. Działają na zasadzie wytwarzania dodatniego ciągłego ciśnienia w drogach oddechowych (ang. continuous positive airways pressure - CPAP). Aparat pobiera powietrze z otoczenia poprzez system filtrów, które je oczyszczają, następnie je spręża i wydmuchuje poprzez miękką rurę pod określonym ciśnieniem. Powietrze dostarczane jest pacjentowi przez maskę założoną na nos lub usta i nos. Bardzo ważne jest w leczeniu dobre dopasowanie maski. Maska musi być wygodna, nie może uwierać, przepuszczać powietrza, powodować odparzeń. Najczęściej używane są maski na nos, ale w określonych sytuacjach dobieramy maski na nos i usta. Maska utrzymuje się na głowie przy pomocy pasków. Obecnie na rynku jest wiele modeli masek i aparatów. Niektóre z nich mają wbudowany nawilżacz, dzięki czemu powietrze, którym pacjent oddycha jest ogrzane i nawilżone. Inne posiadają system tzw. ulgi wydechowej, a więc podczas wydechu obniżają ciśnienie, ułatwiając jego wydychanie. Są także aparaty automatyczne - autoCPAP, a więc najbardziej inteligentne. Same dobierają ciśnienie wdechowe dopasowując się do aktualnych oporów oddechowych, które zmieniają się wielokrotnie w ciągu nocy, np. inne są w pozycji na wznak, a inne na boku. Aparaty automatyczne mają wbudowany system zapamiętywania różnych danych np. ciśnienia wytwarzanego przez aparat, szczelności maski, braku lub obecności chrapania i bezdechów, a także licznik godzin snu z aparatem - są więc też przydatne lekarzowi do oceny skuteczności leczenia. Ciśnienie wytwarzane przez aparat tzn. ciśnienie terapeutyczne dobiera się każdemu pacjentowi indywidualnie. W początkowym etapie przyzwyczajania się pacjenta do leczenia stosujemy przez kilka nocy aparat automatyczny, a na podstawie zapisanych w jego pamięci danych ustalamy średnie, najlepsze dla danej osoby, ciśnienie w aparacie. Leczenie aparatem CPAP szybko przynosi efekty w postaci ustąpienia chrapania, zlikwidowania bezdechów, poprawy samopoczucia i ustąpienia senności dziennej i innych dokuczliwych objawów OBS, zaburzających prawidłowe funkcjonowanie pacjenta.
Aparaty ortodontyczne Stosuje się je w celu zmiany położenia języka i żuchwy, aby poprawić warunki anatomiczne oddychania. Mają one zastosowanie w leczeniu chrapania i łagodnej postaci obturacyjnego bezdechu sennego a także u osób, u których stwierdza się odchylenia od prawidłowej budowy anatomicznej. Zastosowanie mają aparaty przesuwające żuchwę lub pociągające język.
Zabiegi chirurgiczne Leczenie operacyjne to głównie zabiegi laryngologiczne:
Zabiegi są polecane u osób z nieprawidłowościami budowy dróg oddechowych, a także u osób z łagodną i umiarkowaną postacią choroby, przy nietolerancji aparatu CPAP.
|